Minimalistyczne wnętrza — jak stworzyć nowoczesną oazę spokoju w swoim domu
Minimalistyczne wnętrza zdobywają coraz większą popularność dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i harmonii. Jednak, aby stworzyć prawdziwą oazę komfortu w domu, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. To kluczowy element, który wpływa na atmosferę i charakter pomieszczenia, a jednocześnie musi być zgodne z filozofią minimalistyczną. Warto zatem przyjrzeć się, jak dobrać oświetlenie do minimalistycznego wnętrza, aby stworzyć nowoczesne, relaksacyjne miejsce do życia.
Minimalistyczny styl — elegancka estetyka w prostocie
Rzeczywistość, z którą spotykamy się od kilku lat w ogromnym stopniu wpłynęła na nasze życie w „czterech ścianach”. Zauważamy znaczną zmianę w ilości spędzania czasu w domach, spowodowanej na przykład pracą zdalną czy po prostu przyzwyczajeniem do izolacji.
Warto więc by przestrzeń w której spędzamy dużo czasu była maksymalnie komfortowa i dobra dla naszego samopoczucia. Nasz dom stał się zarówno azylem do odpoczynku, jak również miejscem do pracy. W czasach pandemii, narażonych na choroby i depresje musimy postawić na stworzenie dla siebie oazy spokoju i maksymalnego relaksu – którą będzie nasz dom.
Najbardziej przyjazna dla życia niewątpliwie jest i będzie natura. Im więcej jej w naszym wnętrzu, tym lepiej. Natura to ziemia i światło. We wnętrzach inspirowanych tym żywiołem nie może zabraknąć kolorów ziemi – jasnych i neutralnych barw. Warto postawić na dostęp do światła dziennego w strefach często użytkowych – takich jak np. jadalnia lub salon. Piękne oświetlenie do sypialni będzie biżuterią wnętrza a także klimatycznym dodatkiem wystroju na przykład wieczorną porą, natomiast należy pamiętać że nic nie zastąpi nam zdrowego, dziennego światła w środku dnia! Warto zaaranżować jadalnią z dostępem do tych dobrodziejstw.
Kolejnym aspektem przyjaznym dla nas, ocieplających przestrzeń a także kojarzącym się z naturą jest oczywiście motyw roślinności, żywotności i ekologii! Nasza oaza relaksu powinna gościć takie aspekty. Aktualnie mamy szeroki wachlarz i dostępność do materiałów naturalnych takich jak np. bambusy lub wikliny, drewno, kamień i wiele innych ogólnodostępnych surowców tego typu.
Najlepsze dekoracje inspirowane naturą
Niewątpliwie najlepszą dekoracją wnętrza inspirowanego naturą będą po prostu rośliny!
Roślinność w żywej postaci nie tylko wpływa na piękny wystrój, wnętrza ale również na nasze zdrowie. Jeśli z jakichś przyczyn nie możemy sobie pozwolić na tego typu dekoracje – motyw roślinny możemy wykorzystać na przykład w postaci pięknych, wzorzystych tapet lub tkanin. Ciekawym i prostym zabiegiem będzie również umieszczenie obrazów lub plakatów z motywem roślinnym na przykład w drewnianej ramie.
We wnętrzu inspirowanym naturą często wykorzystuje się drewno jako element wykończeniowy mebli wolnostojących czy mebli w zabudowie, jak również możemy je spotkać chociażby w parkiecie. Dopuszcza się ze względów finansowych czy również praktycznych zastosowanie imitacji drewna w postaci płytek, co nadal pozwala zachować charakter wnętrza z nurtem naturalnego stylu.
Drewno wykorzystuje się także w postaci wszelkiego rodzaju rzeźb lub innych elementów dekoracyjnych typu: donice, wazony, postumenty. Na równi z tym surowcem spotkamy kamienie naturalne lub imitacje kamienia. Ten element dekoracyjny coraz częściej stosowany jest w formie slabów umieszczonych na ścianie tworząc swojego rodzaju oryginalną, naturalną ozdobę pomieszczenia.
Do dekoracji inspirowanych naturą należy zaliczyć też równego rodzaju materiały i tkaniny naturalne typu: len, bawełna, jedwab lub skóra. Zastosowanie tych surowców ma wielki zasięg: od mebli i elementów tapicerowanych, po dywany, koce, poduszki a także dekoracje i drobne akcesoria, które wykorzystamy w takim naturalnym wnętrzu!
Zadbaj o naturalne światło i ciepłe sztuczne oświetlenie
Naturalne motywy i charakterystyczne elementy wykończeniowe wnętrza możemy spotkać w stylu vintage. Jest to nurt niezwykle zaprzyjaźniony z naturą, w którym wykorzystuje się takie surowce jak zieleń czy drewno, a także naturalne tkaniny i materiały. W takiej przestrzeni ważne jest ciepłe i przyjazne światło, które wyjątkowo wpływa na klimat i nastrój panujący we wnętrzu. Zarówno jadalnia, salon, czy pokój gościnny powinny mieć dostęp do naturalnego światła dziennego, które korzystnie wpływa nie tylko na wystrój ale również dla dobra naszego wzroku i zdrowia. Wieczorną czy zimową porą w tych pomieszczeniach warto postawić na ciepłe, sztuczne oświetlenie.
Sypialnia jako odrębne, intymne pomieszczenie to niczym nasza oaza spokoju. We wnętrzu vintage unika się jasnych, mocnych i błyskotliwych źródeł światła. Oświetlenie sypialni w stylu vinted jest ciepłe i wygaszone, które pozwolą nam całkowicie się wyciszyć, zrelaksować i odpocząć. Poszukując odpowiednich lamp do sypialni warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd – pasujący do stylu i nurtu przewodniego ale również moc i natężenie światła.
Įrašų nėra