Elegancja i luksus we współczesnym wnętrzu — jak osiągnąć efekt glamour w swoim domu?
Pojęcie «glamour» jest znane prawie każdemu. W dawnych czasach jedwab, szerokie łóżka z baldachimem i pikowanymi zagłówkami, długowłose dywany, złote ramy luster i stylowe kinkiety były nieodłącznymi atrybutami tego stylu. Z biegiem czasu glamour się zmienił, jest bardziej umiarkowany, ale nadal nasycony atmosferą elegancji i szyku. Jak dobrać meble do luksusowego salonu oraz oświetlenie sypialni i stylu glamour? Opowiadamy w tym artykułe.
Cechy stylu glamour we współczesnych wnętrzach
Styl glamour da się osiągnąć w każdym wnętrzu, zarówno w domu jednorodzinnym, biurze lub mieszkaniu. Jednak kluczowe jest konsekwentne podejście: jeśli się zdecydujesz na glamour, zastosuj ten styl we wszystkich pomieszczeniach, nawet w kuchni i łazience.
W pomieszczeniach powinno pojawić się wiele błyszczących elementów i złocenia. Zazwyczaj dominują tu welurowe meble wypoczynkowe. Znajdzie się miejsce na krzesła z aksamitnym obiciem i metalowymi nogami, sofy z charakterystycznym ozdobnym przeszyciem lub bogato zdobionymi kryształowymi żyrandolami. Na łóżkach przydadzą się poduszki w dekoracyjnych poszewkach.
Warto jednocześnie pamiętać o umiejętnym zestawianiu eleganckich mebli z nowoczesnymi, minimalistycznymi elementami wystroju, takimi jak prosty szklany stolik kawowy czy lakierowana drewniana szafka.
Aranżacja pomieszczeń w stylu glamour — jak to zrobić?
Styl glamour wyróżniają pięć kluczowych elementów: ekskluzywne oświetlenie, klasyczna paleta kolorów, stylizowane meble, luksusowe materiały i wyraziste dodatki.
Oświetlenie glamour — centrum uwagi pomieszczenia
Glamour powinien «błyszczeć» dosłownie. Dlatego najbardziej odpowiednimi modelami będą oprawy z dekoracją ze szkła i kryształu. Można zakupić żyrandol, w którym konstrukcja wykonana jest wyłącznie ze szkła, a klosz jest materiałowy, lub lampy wiszące z podstawą ze srebra lub złota, ozdobione kryształami.
Styl glamour będzie korzystnie podkreślony przez:
- Chromowany metal o wysokim połysku o skomplikowanych kształtach.
- Błyszczące lub lekko półprzezroczyste tkaniny, z których wykonane są abażury lamp.
- Monochromatyczne spokojne lub głębokie kolory, harmonijnie uzupełniające meble, zasłony i akcesoria.
Podczas wyboru oświetlenia ważne jest, aby zbudować równowagę, aby światło było obszerne i jasne, a elementy lamp były ozdobą wnętrza. Aby to zrobić, warto zapewnić wielopoziomowe oświetlenie z dużych żyrandoli, kinkietów akcentujących, lamp podłogowych i stołowych w tym samym stylu.
Tradycyjne barwy — podstawa stylu
Główną rolę odgrywa kolor ścian, które nabierają różnych odcieni — od klasycznej bieli do spokojnego beżu i szarości. Najczęściej można tu znaleźć sztukaterię lub tapetę z kontrastowym nadrukiem. Sufity i podłogi są zazwyczaj utrzymane w neutralnych, jasnych kolorach.
Złoto i srebro odgrywają istotną rolę w dekoracji takich pomieszczeń, ale należy uważać, aby nie przesadzić z ich użyciem. Nierzadko w nowoczesnym stylu glamour można znaleźć szklane lub malowane panele na ścianach, które tworzą specjalny kontrast.
Meble podkreślające elitarność
Pomimo tego, że glamour opiera się na kierunkach art deco i modernu, meble tego stylu nie wyglądają staromodnie ani konserwatywnie. Nowoczesna interpretacja starych stylów doskonale zakorzeniła się w naszych wnętrzach. Meble glamour to:
- pikowane fotele wykonane z drogich tkanin,
- komody, konsole i sofy z lakonicznymi nogami lub bez,
- stoły z masywnymi blatami ze szkła lub konglomeratu,
- łóżka z pikowanym zagłówkiem.
Same meble, na przykład fotele i sofy, niekoniecznie muszą być takie same pod względem koloru i kształtu, ale harmonia między nimi powinna być zachowana.
Drogie materiały ukazujące elegancję wnętrza
Wszystkie używane materiały w aranżacji powinny być wysokiej jakości: metal o wysokim połysku, gęste tkaniny, a także drogie skóry, futra, pióra, perły i ich imitacje. Sprawiają, że wnętrze jest bardziej wyrafinowane i ozdabiają akcesoria, dodatkowo podkreślając je na ogólnym tle.
Projektanci zwracają szczególną uwagę na kryształ, szkło, cyrkonie i metal, które wypełnią wnętrze glamour blaskiem i światłem. Powierzchnie z ich użyciem tworzą grę światła, która wygląda nowocześnie i modnie.
Wyrafinowane detale wnętrza, dopełniające atmosferę
Złoto, srebro i platyna skutecznie osiedliły się we wnętrzu glamour. Użycie ramek do zdjęć i dekoracyjnej zastawy stołowej z tych materiałów (a raczej ich imitacji) nada elegancji każdemu pomieszczeniu. Możliwe są również częściowe wykończenia, takie jak srebrzone wzory na tapetach lub chromowane nogi i rama mebli.
Kolejny sposób, aby podkreślić wspaniałość stylu, to wykorzystanie szklanych wazonów, metalowych tac oraz lamp stołowych i świeczników wykonanych ze stali w kolorze złotym lub srebrnym. Będą one dobrze komponować się z innymi akcesoriami i uzupełniać połysk metalu użytego w meblach.
Įrašų nėra