Mozaika - mozaika szklana, mozaika złota


Sposób montażu Mozaiki

Przygotowanie powierzchni pod mozaikę:

powierzchnia powinna być gładka i równa, a mozaika oczyszczona z pyłu oraz kurzu,
temperatura przy kładzeniu mozaiki powinna być dodatnia: od 5 do 30 stopni Celsjusza, do kładzenia mozaiki stosujemy kleje oparte na „białym cemencie” (o jasnej barwie, elastyczne, przeznaczone do układania szklanej mozaiki (Kerakoll-Tenax H40, Sopro-Biała 1, Mapei-Budildfix, Atlas Plus biały),
w przypadku zastosowania innych klejów, należy skonsultować się z ich producentem w celu potwierdzenia właściwego użycia,

mozaikę kładziemy na cienką warstwę kleju, rozprowadzaną grzebieniem o maksymalnej grubości zębów 3,0 mm. Klej musi mieć odpowiednią konsystencję – nie może być ani zbyt gęsty, ani zbyt rzadki. Aby zapobiec wysychaniu, powierzchnia rozprowadzanego kleju pod mozaikę nie powinna być większa niż pod 9 plastrów.Układanie mozaiki na papierze


Zastosowanie mozaiki z papierem montażowym w połączeniu z fachową siłą wykonawczą, daje bardzo dobre i trwałe efekty w postaci doskonale umocowanych poszczególnych „kostek” mozaiki w zaprawie klejowej.


1. Mozaikę kładziemy papierem na zewnątrz, a częścią chropowatą do ściany, dokładnie rozprowadzając ją gumową packą. Pomiędzy plastrami zachowujemy przestrzeń o szerokości odstępu między kostkami w plastrze.
2. Po ułożeniu pewnej części plastrów sprawdzamy, czy klej już związał.3. Wówczas – za pomocą gąbki – moczymy papier wodą. Po nasiąknięciu papieru, ściągamy go pod jak najmniejszym kątem.

4. Po zdjęciu papieru usuwamy zbędny klej między fugami i – w razie konieczności – robimy poprawki. Następnie pozostawiamy mozaikę do całkowitego wyschnięcia kleju.

Układanie mozaiki na siatce


1. Plastry mozaiki kładziemy na równą powierzchnię i na cienką warstwę kleju, przyduszając gumową packą tak, aby mozaika dokładnie i równo doszła do kleju.
2. Następnie usuwamy zbędny klej pomiędzy kostkami, przygotowując powierzchnię do fugowania.

Fugowanie

przed fugowaniem należy zapoznać się z zaleceniami producenta fugi.

fugę rozprowadzamy za pomocą gumowej szpachelki na powierzchni nie większej niż 2 m2 po delikatnym wyschnięciu fugi usuwamy na sucho zbędne jej resztki.


Pinterest
.
.