Oświetlenie w łazience - odpowiednie lampy

Oświetlenie w łazience - odpowiednie lampy

Zastanawiasz się nad oświetleniem w łazience?

Z chęcią pomożemy dokonać Ci właściwego wyboru. Zagadnienie wyda się banalnie proste, jednak po głębszym przyjrzeniu się sprawie już takie nie jest. W łazience mamy wodę, dużo wilgoci, często wysokie temperatury a nasze oświetlenie ma nam służyć przez lata a przede wszystkim nie stwarzać zagrażania dla naszego życia i zdrowia. Dlatego w tym artykule pomożemy Wam znaleźć idealne oświetlenie do łazienki.


Musimy pamiętać, że w łazience występują bardzo zmienne warunki (temperatura i wilgotność gwałtownie rośnie i spada), jest też duże zagrożenia porażenia prądem. Z tych względów łazienki mają podzielone strefy bezpieczeństwa z określoną wymaganą szczelnością opraw oraz określoną wysokością napięcia zasilania.


Na poniższym rysunku znajduje się wyjaśnienie jakie oprawy (o jakiej klasie ochronnej IP) powinny być używana w danych miejscach łazienki. Zamieszczony rysunek i opisy są wyłącznie dla celów poglądowych i zawsze NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z UPRAWIONYM ELEKTYKIEM w celu wyboru i montażu.

Strefy w łazience

Strefa 0 -  wanna, brodzik kabiny prysznicowej - dopuszczone jest wyłącznie instalowanie opraw na bezpieczne obniżone napięcie 12 V o stopniu szczelności co najmniej IP67.

Strefa 1 (kolor niebieski) - ściana kabiny prysznicowej, przestrzeń nad wanną, generalnie obszar kąpielowy.  Do 225 cm powyżej dna wanny lub brodzika prysznica - dopuszczone jest wyłącznie instalowanie opraw o stopniu szczelności co najmniej IP65.

Strefa 2 (kolor pomarańczowy) - przestrzeń do 60 cm od strefy 1 (kabiny prysznicowej oraz wanny a także przestrzeń otaczająca umywalkę) - dopuszczone jest wyłącznie instalowanie opraw o stopniu szczelności co najmniej IP44.

Strefa 3 - przestrzeń po za strefą 0,1,2 - lampy dekoracyjne lub techniczne, które można stosować w normalnych warunkach domowych. Należy pamiętać, że zwiększona wilgotność w łazience może powodować przyspieszone korodowanie powierzchni lampy.

 

Pinterest
24/06/2024
Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię