Sypialnia w stylu vintage — inspiracje i pomysły na dekoracje
Oświetlenie sypialni w stylu vintage nadaje charakter i atmosferę pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane lampy mogą przenieść nas w czasie, wprowadzając do naszego domu nutkę romantyzmu minionych epok. Warto zatem przyjrzeć się różnorodnym inspiracjom i pomysłom na dekoracje, które sprawią, że sypialnia nabierze wyjątkowego uroku.
Wnętrza sypialni w stylu vintage
Sypialnia vintage to inaczej sypialnia urządzona w harmonijny sposób. Odpowiednie dopasowanie stonowanych kolorów, niewielkiej ilości mebli i dodatków, a przede wszystkim drewna – pozwoli stworzyć klimatyczne, spokojne miejsce idealne dla naszego odpoczynku i snu. W takim pomieszczeniu charakterystyczna jest lekkość i utrzymanie nostalgicznego charakteru.
Meble i elementy stojące powinny posiadać wysokie, cienkie nóżki zaś wezgłowie łóżka proste wzory lub delikatne piki. Często w sypialni vintage niezawodne okażą się tkaniny w geometryczne kształty zastosowane na poduszkach lub dywanie. Geometria pojawia się również na plakatach czy obrazach, które odnajdą się w takim wnętrzu.
Dekoracje wybrane dla tego stylu to minimalistyczne, barwione szkło o pękatych kształtach lub delikatniejsze, metalowe konstrukcje. Ważną kwestią jest również dobór odpowiedniego oświetlenia, które poniekąd powinno „wygasić” przestrzeń. Odpowiednie będzie ciepłe, mało rozproszone światło. Forma lampy powinna oddawać charakter minionych epok. W sypialni vintage poza centralnym oświetleniem, warto zastosować dodatkowe oprawy charakterystyczne dla pomieszczenia, takie jak na przykład: kinkiety lub lampy nocne.
W ofercie Primavera Home znajdziecie wiele pomysłowych i oryginalnych modeli lamp dedykowanych do sypialni, w tym lampy do sypialni sufitowe.
Czym jest styl vintage?
Styl vintage to pomysł na oryginalność ale i klasykę. Jest jednym z odmian stylu nowoczesnego. Design vintage można krótko opisać jako proste, klasyczne rozwiązania architektoniczne połączone z meblami antycznymi, często odziedziczonymi po dziadkach, czy tez kupionymi na targu tzw. staroci.
Aranżacja wnętrza w stylu vintage to niczym „powrót do przeszłości”. Od lat styl retro zyskuje na popularności. Modne a zarazem bardzo ciekawe stało się łączenie nowoczesności z antykami. Nie chodzi tu o wstawienie starych, zużytych mebli lub dodatków, ale o zaaranżowanie odrestaurowanych antyków lub rzeczy z tzw. drugiej ręki i nadanie im nowego życia we wnętrzu.
Często wykorzystuje się - jeśli nie rzeczy stare – odrestaurowane i odnowione, to rzeczy nowe ale stylizowane na sposób i wzór postarzały. Mogą to być na przykład nowe, nieużywane meble drewniane, przecierane z dodatkiem metalowych, matowych dodatków lub celowo z użyciem niewykończonych struktur. Modne kiedyś bywało wyścielanie szuflad kredensów czy regałów tkaniną, co warto przywrócić właśnie we wnętrzu vintage.
Styl vintage charakteryzuje się zatem gustownym dopasowaniem „staroci” w nowej przestrzeni, łącząc je odpowiednimi kolorami i nie przesadnymi dodatkami - liczy się umiar i harmonia.
Kluczem do zachowania i utrzymania tego nurtu jest użycie rzeczy z tak zwaną duszą. Meble, dodatki i akcesoria powinny być dobre jakościowo i solidne. Powinny poniekąd opowiadać pewną historię i wyróżniać się od ogólnie dostępnych i popularnych, często spotykanych produktów z sieciówek.
Sypialnia vintage — fokus na kolorystykę
Kolorystyka w sypialni vintage powinna wprawiać w romantyczny, elegancki a zaraz przytulny nastrój. Styl ten lubi kontrasty i nieoczywiste połączenia nowego ze starym. Meble z PRL-u, fornirowane komody, meblościanki, kredensy i witryny zyskały ponownie na popularności. W sypialni vintage można pokusić się o wystrój amerykański lat 50-tych, gdzie pojawiały się pastelowe kolory, wzorzyste tapety i aksamitne tkaniny.
Należy jednak pamiętać, że tło tworzy istotny element wystroju. Jasne, pastelowe barwy pozwolą jeszcze bardziej zaakcentować i podkreślić meble oraz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, których ilość powinna pozostać minimalistyczna. To dzięki grze kolorów, barw i kształtów całość nabierze wyjątkowego charakteru. Butelkowa zieleń, musztardowe odcienie, brązy czy bordo będą tutaj idealnym wyborem.
Jakie oświetlenie wybrać do sypialni w stylu retro?
Sypialnia vintage charakteryzuje się niebanalnym wystrojem i klimatem, który tworzą znajdujące się w niej przedmioty, takie jak meble, akcesoria czy dekoracje. Nie można tutaj zapomnieć o modnych lampach, a dla uzyskania odpowiedniego efektu warto zastosować nawet kilka opraw.
Oświetlenie retro to nie zawsze takie, które zostało wyprodukowane dawno, natomiast swoim wyglądem faktycznie przypomina lampy z minionych epok. Często lampy bywają postarzałe, przecierane lub posiadają elementy kojarzone z przeszłą modą.
W sypialni retro z pewnością poza głównym, funkcjonalnym żyrandolem warto postawić dodatkowo na kinkiety z lekko przytłumionym światłem czy niewielkie lampki nocne z ciekawym abażurem. Ciekawym pomysłem mogą się również okazać lampy podłogowe o nietypowej formie. W Primavera Home można znaleźć kilka ciekawych produktów, które idealnie odpowiedzą na potrzeby tego nurtu. Połączenie nowoczesnych lamp z antycznymi meblami to charakterystyczny dla stylu vintage zabieg.
Oświetleniem w sypialni można nadać wyjątkowy charakter i tworzyć w pełni komfortowe obszary, zarówno do odpoczynku, snu czy chociażby pracy. Musimy pamiętać jednak, że sypialnia to intymne pomieszczenie – warto tutaj zrezygnować z mocnego i rażącego światła a bardziej skupić się na detalach i funkcjonalności wyznaczonych w niej stref. Aranżując biurko, sekretarzyk czy konsolę jako miejsce użytkowe warto pokusić się o modną lampę regulowaną o prostej, stalowej podstawie.
Oczywiście nie może zabraknąć tutaj krzesła obitego wzorzystą czy sweterkową tkaniną. Szafeczki nocne często masywne lub ciekawie zdobione uzupełnione o lampy nocne z abażurem to niewątpliwie trafne rozwiązanie do sypialni vintage. Proste kinkiety z lekko stłumionym światłem, skierowanym na ręcznie malowane obrazy to kolejny pomysł, który poza klimatem spełni swoją funkcję. Jak widać, rozwiązań dla stworzenia wyjątkowej i kreatywnej sypialni jest wiele! Wystarczy pamiętać o użyciu starodawnych przedmiotów czy motywów i zachować umiar w połączeniu z nowym!
No posts found